Akademiki w Prokocimiu będą jak nowe

Prokocimskie akademiki Collegium Medicum UJ

Akademiki Collegium Medicum w Nowym Prokocimiu zmienić się mają nie do poznania. Ze względu na konieczność przeprowadzania ciągłych remontów, zdecydowano się na ich gruntowną przebudowę. Renowacja budynków studenckich wraz z budową nowych obiektów sportowych rozpocząć się ma w połowie przyszłego roku.

Trzy akademiki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego powstały w Prokocimiu w latach 70, jako część Kampusu Medycznego. Ich architektura podobna jest do stylu mieszczącego się na ul. Królewskiej biurowca Biprostal. Zostały wybudowane w tej samej technologii. W trakcie roku akademickiego zamieszkuje je około tysiąca osób.

Aby utrzymywać bloki dla studentów w należytym stanie technicznym dokonywano częstych remontów. W pewnym momencie władze uczelni uznały, że im się to nie opłaca. – Gdy kończyliśmy jedne prace, wypadało zaczynać następne. Analiza ekonomiczna nie pozostawia złudzeń. To nie ma sensu – mówi portalowi gazeta.pl, Marcin Jędrychowski, zastępca kwestora UJ ds. Collegium Medicum. Dlatego zdecydowano się na generalny remont akademików.

Prace remontowe rozpocząć się mają w maju 2013 roku i potrwają około trzech lat. Ich koszt szacuje się na około 80 mln zł. Będą wykonywane etapowo, aby nie było konieczności przesiedlenia wszystkich studentów naraz, lecz tylko z jednego budynku. Na ten czas mieszkańcy modernizowanych akademików będą mieli możliwość kwaterunku w domach studenckich innych uczelni.

Oprócz renowacji samych bloków przy ul. Bandurskiego, w których każdy pokój będzie miał osobną łazienkę, wybudowane zostaną w tym miejscu także nowe tereny rekreacyjne. Powstaną nowoczesne boiska sportowe (do piłki nożnej i do koszykówki), kort tenisowy oraz ściana wspinaczkowa.

Obecnie prowadzone są działania mające na celu wyłonienie inwestora. Według zapewnień władz uczelni, zainteresowanie jest spore, co wzmacnia ich pozycję przetargową.

Niestety zwiększenie komfortu życia w akademikach w Prokocimiu wiązać się będzie z większymi kosztami ich eksploatacji. – Podwyżka jest nieunikniona, ale cena będzie skorygowana do możliwości finansowych przeciętnego studenta i porównywalna z cenami w innych krakowskich domach studenckich o podobnym standardzie – zapewniają władze UJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć − = 2